wtorek, 30 kwietnia 2013

Jak miec zgrabne UDA ?




Płaski brzuch i jędrne pośladki to nie wszystko, do szaleństw w bikini  
potrzebne są nam jeszcze zgrabne i szczupłe uda.
Nie tak łatwo jednak je uzyskać. O ile płaskich brzuch możemy zdobyć ostrą dietą o tyle na uda to nie zadziała, a co zadziała? Z pewnością zadziałają ćwiczenia wyszczuplające uda. Ćwiczenia na uda nie są niczym skomplikowanym, a wykonywane regularnie mogą przynieść zaskakujące efekty. 
Nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy poświęcić nieco czasu by uzyskać zgrabne uda i jędrne pośladki. Tak wiele za tak niewiele poświęconego czasu i nieco wysiłku!








Pierwszy zestaw ćwiczeń na uda to:


Jest niezwykle prosty i dokładnie przedstawiony na filmie poniżej, dlatego nie będę pojedynczo opisywać każdego ćwiczenia, gdyż na filmie jest to naprawdę znakomicie pokazane. Na ćwiczenia na uda w 5 minut składać się będą:

1. Półprzysiady
2. Wymachy nóg na boki
3. Wymachy nóg w leżeniu z założeniem
4. Rozłączanie jednoczesne nóg w leżeniu
5. Rozłączanie pojedynczo nóg w leżeniu

Na każde z ćwiczeń poświęćcie minutę, a zobaczycie, że po tygodniu poczujecie pierwsze efekty. Zachęcam do wykonania tego 5 minutowego zestawu 3 razy dziennie, co pozwoli wam na przyspieszenie efektu.


Ćwiczenie 1

Szerokie przysiady – Rozstawiamy nogi szeroko, a stopy układamy tak, aby tworzyły linię prostą z rozstawionymi nogami i znajdowały się poza szerokością kolan. Ręce kładziemy na biodrach. A następnie powoli obniżaj się w dół aż do momentu, gdy twoje ciało utworzy kont prosty z podłogą. Potem powoli się podnoś. Powtórz do 10 razy, a potem zrób sobie krótką przerwę i całe ćwiczenie powtórz jeszcze raz. To ćwiczenie pozwala wzmocnić twoje uda, a jednocześnie modeluje twoje pośladki.

Ćwiczenie 2

Wykrok - Stajemy bokiem. Stopy układamy tak, aby tworzyły wspólną linię z tułowiem. Teraz robimy przysiady w taki sposób, by przednia noga tworzyła w kolanie kąt prosty pomiędzy udem a łydką, przy czym staraj się to robić tak, aby kolano drugiej nogi nie dotykało podłogi. Ćwiczenie wykonuj 10 razy, potem zrób przerwę i powtórz to ćwiczenie na uda raz jeszcze.

 Ćwiczenie 3

Most – Kładziemy się na plecach, prawą piętę opieramy na niskim krześle, bądź przygotowanym podwyższeniu. Zginamy kolana. Napinając pośladki, unosimy biodra, a następnie prostujemy lewą nogę pionowo w górę. Potem wracamy do leżenia i powtarzamy ćwiczenie 10 razy, potem robimy przerwę i drugą serię.

Ćwiczenie 4

Schodek – To ćwiczenie na uda najlepiej wykonywać przy użyciu schodka do ćwiczeń jednak, jeśli takiego nie posiadamy to możemy wykorzystać normalne schody. Kiedy stoimy już przed schodkiem, kładziemy na nim prawą stopę. Napinając udo, unosimy się tak, aby lewa stopa znajdowała się na wysokości stopnia, ale się o niego nie opierała. Potem odkładamy stopę na podłogę i to samo robimy drugą nogą. I tak 10 razy na każdą nogę, potem chwila przerwy i powtarzamy całe ćwiczenie raz jeszcze.

Ćwiczenie 5

Nożyce pionowe – Kładziemy się na podłodze, ręce układamy wzdłuż ciała, podsuwając je pod pośladki nogi kładziemy prosto na podłodze. Teraz obie jednocześnie podnosimy do góry aż utworzą z podłożem kąt 30 stopni i zaczynamy robić nożyce pionowe, czyli przekładamy nogi na zmianę w górę i w dół, podnosząc je coraz wyżej, a następnie znów obniżając i tak 10 razy. Potem opuszczamy nogi, chwila przerwy i ćwiczenie powtarzamy jeszcze jeden raz. Pamiętaj, że podczas ćwiczenia nogi muszą być cały czas wyprostowane! Ćwiczenie to nie tylko kształtuje uda, ale także i mięśnie brzucha.

 Ćwiczenie 6

Przysiady z piłką – Ustawiamy się przy ścianie, pomiędzy swoimi plecami a ścianą układamy piłkę, stopy łączymy. Teraz zaczynamy robić przysiady bardzo powoli schodząc w dół, a potem powoli wracając. Zrób 20 powtórzeń w 3 seriach.

Ćwiczenie 7

Unoszenie nóg w leżeniu na boku – Kładziemy się na lewym boku, rękę prawą układamy swobodnie wzdłuż tułowia, a drugą kładziemy przed sobą. Unosimy lewą nogę do góry jak najwyżej, a następnie jak najdalej do przodu. Robimy 10 powtórzeń i zmieniamy nogę.

Ćwiczenie 8

Przysiady przy krześle – ustawiamy się tyłem do krzesła, stopy ustawiamy równolegle na szerokość bioder. Ręce zginamy w łokciach, opuszczamy barki, ściągamy łopatki i wciągamy brzuch. Wykonujemy przysiad w dół, ale nie siadamy na krześle. Klatkę piersiową pochylamy lekko do przodu, a biodra odchylam w tył. Cały czas trzymamy plecy prosto. Ćwiczenie powtarzamy 20 razy.


Ćwiczenie 9

Wymachy nóg przy krześle – kolejne ćwiczenie na uda z wykorzystaniem krzesła. Stajemy przodem do krzesła i chwytam się go za oparcie. Teraz podnosimy wyprostowaną lewą nogę na wysokość 20 cm i odchylamy ją do tyłu. Wytrzymujemy tak chwilę a potem wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz po 20 razy na każdą z nóg.


Ćwiczenie 10 

Unoszenie bioder – Kładziemy się na plecach, ręce kładziemy swobodnie wzdłuż tułowia. Teraz uginamy nogi w kolanach i unosimy biodra, pamiętając o tym, żeby nie odrywać barków, szyi i głowy od podłoża. Ćwiczenie powtarzamy 30 razy.

 Ćwiczenie 11 

Wypady szermiercze – stajemy prosto, ręce kładziemy na biodrach a stopy łączymy. Teraz wykonujemy wypad jedną nogą do przodu i przyklękamy, ale nie dotykamy kolanem podłoża. Teraz wracamy do pozycji wyjściowej, a potem powtarzamy ćwiczenie na drugiej nodze. Pamiętaj, aby cały czas trzymać plecy proste. Ćwiczenie powtórz po 20 razy na każdą z nóg.

 Ćwiczenia 12 

Unoszenie nóg tyłem - Klękamy na podłodze i opieramy się z przodu na dłoniach, łokcie proste, plecy proste bez żadnego garba. Teraz powoli unoś ugięte nogi do góry na przemian raz lewa raz prawa. Wykonujemy 5 serii po 20 uniesień w każdej (10 na jedną nogę).

 Ćwiczenie  13 

Prostowanie nóg tyłem - Ćwiczenie to wykonujemy podobnie jak to podane wyżej. Wykonujemy więc klęk podparty, z tym że teraz unosimy równolegle do podłoża raz jedną raz drugą wyprostowaną nogę. Tu również wykonujemy 5 serii po 20 powtórzeń w tym 10 na jedną nogę i 10 na drugą.

Ćwiczenie 14

Przekładaniec - Kładziemy się na brzuchu, ręce zaplatamy pod brodą, nogi prostujemy, a następnie na przemian przekładamy wyprostowane nogi jak najdalej po przekątnej na drugą stronę tułowia. Wykonujemy 5 serii po 20 przekładań w każdej (10 na jedną stronę).


Ćwiczenia na wewnętrzną część ud.

Jeżeli macie problem z wewnętrzną częścią ud to zapraszam serdecznie do wykorzystania właśnie tych ćwiczeń.
 Zbyt "tłuściutka" wewnętrzna część ud jest zmorą wielu kobiet. Można sobie jednak z nimi poradzić.
Są to zestawy uzupełniające, które powinno wykonywać się z innymi ćwiczeniami np. ćwiczeniami na nogi czy też ćwiczeniami cardio. Ćwiczenia te wykonujemy w taki sposób, że jeden dzień pierwszy zestaw a w drugi dzień kolejny zestaw i tak na przemian codziennie.
Są to 2 krótkie zestawy, które zajmują około 10 minut.
Można je ćwiczyć oczywiście również jako samodzielne, jednak wtedy są mniejsze efekty. Najlepiej te ćwiczenia na wewnętrzną część ud łączyć z innymi ćwiczeniami na uda lub też ćwiczeniami na nogi. Wymienione tu zestawy ćwiczeń wykonujemy na zakończenie czyli np. po zabójczym treningu na nogi, uda i pośladki.
 Pamiętajcie, żeby wykonywać te ćwiczenia codziennie, ale tak jak opisano wyże, że raz jeden zestaw a raz drugi. Nie należy przesadzać, bo wtedy zamiast wyszczuplić uda jeszcze bardziej im zaszkodzimy.




Zestaw pierwszy :

Zestaw drugi :


Nie zapominajcie o zdrowej diecie i picu dużo wody ! :)

FACEBOOK






czwartek, 25 kwietnia 2013

Piękne POŚLADKI !

Pośladki to one zdradzają, czy zamiast na
siłowni, spędziłyśmy popołudnie na plotkach przy wielkim  ciastku. Na całe szczęście są sposoby, żeby była piękne. Wystarczy zmodyfikować dietę, zacząć ćwiczyć i przestrzegać kilku zasad. PORA JE ODCHODZIĆ, WYMODELOWAĆ i UJĘDRNIĆ.





  • Przesiądź się z krzesła na rower (może być stacjonarny). Siodełko ustaw tak, aby w dolnym położeniu pedału noga była wyprostowana. Doskonałym sportem dla twoich pośladków jest też pływanie i szybki marsz, jazda konno, squats. 

  • Stojąc na przystanku, zmywając naczynia czy nawet podczas codziennej toalety możesz wykonywać proste ćwiczenia ujędrniające pośladki. Ściągnij je mocno, policz do 15. Powtórz 20 razy.

  • Telewizję oglądaj nie siedząc w fotelu, a po turecku na podłodze. W tym czasie przenoś ciężar ciała z jednego pośladka na drugi.

PODEJMIJ SIĘ WYZWANIA ! :)

wtorek, 16 kwietnia 2013

STRETCHING - ROZCIĄGANIE MIĘŚNI


  
Ćwiczenia rozciągające mięśnie są bardzo istotnym elementem treningu. Rozciąganie powinno być częścią prawidłowej rozgrzewki, jak również sposobem wyciszenia organizmu po treningu. Jeżeli chcesz zacząć regularnie ćwiczyć, powinnaś rozpocząć od ćwiczeń rozciągających, gdyż ćwiczenia takie wzmacniają mięśnie i pozwalają uniknąć niebezpiecznych kontuzji.


Korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie stretchingu- rozciągania mięśni:



  •       Powiększenie zakresu ruchu w stawach(a mając na uwadze zasadę mówiącą, że „im większy zakres ruchu, tym większe efekty treningu”nie trzeba wiele zastanawiać się nad przydatnością rozciągania),
  •       Wzmocnienie ścięgien(nie trzeba tłumaczyć, jak ważną rolę odgrywa moc ścięgien),
  •       Polepszenie ukrwienia mięśni(co za tym idzie lepszy dostęp tlenu i substancji odżywczych do mięśni-szybsza regeneracja)
  •       Rozluźnienie mięśni po treningu(szczególnie polecane dla tych, którzy długo nie mogą dojść do siebie po treningu)
  •      Lepsza postawa. Częste rozciąganie może pomóczachować mocne mięśnie, co pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy. Dobra postawa może zminimalizować dyskomfort i zminimalizować bóle mięśni.
  •      Relaksacja: Rozciąganie rozluźnia napięte mięśnie, których sprawcą jest najczęściej stres.
  •      Ujędrnia sylwetkę, nie redukując masy ani nie budując nadmiernej ilości tkanki mięśniowej.



Najbezpieczniejszą metoda rozciągania mięśni jest metoda statyczna, polegająca na stopniowym rozciąganiu mięśni do momentu ich maksymalnego oporu. W tym punkcie zatrzymujemy ruch na chwilę i powracamy do pozycji wyjściowej. Po chwili odpoczynku ponawiamy ćwiczenie. I tak kilkakrotnie w każdym ćwiczeniu. Oczywiście, by uzyskać progres w ćwiczeniach należy stopniowo powiększać zakres ruchu, pokonując opór mięśni(ale z rozwagą-zbyt szybkie próby powiększania zakresu rozciągnięcia mięśni mogą zakończyć się ich kontuzją). Bardzo istotne jest, by przed rozpoczęciem rozciągania przeprowadzić właściwą rozgrzewkę(mięśni, stawów, ścięgien). 

Ćwiczenia rozciągające należy wykonywać dokładnie i powoli. Należy unikać gwałtownych i szarpanych ruchów, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Niezwykle ważne jest utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśni. Warto przy tym pamiętać, aby nie było ono nadmierne i by nie sprawiało bólu


Ponadto podczas treningu warto kierować się poniższymi zasadami, które zapewnią bezpieczeństwo i skuteczność stretchingu:

  1.   Najpierw zajmij się jedną grupą mięśni i po kilku powtórzeniach wykonaj ćwiczenie także z drugiej strony.
  2.    Podczas ćwiczeń ważny jest regularny oddech: nie wstrzymuj oddechu przy napinaniu mięśni.
  3.      Stretching dynamiczny przeplata się z ćwiczeniami statycznymi.
  4.     Statyczne ćwiczenia wykonywane na stojąco wymagają utrzymania równowagi, gdyż kiwanie się podczas ćwiczeń może wywołać drobne, ale bolesne uszkodzenia mięśni.
  • Wykonuj stretching co najmniej 3 razy w tygodniu, aby przynosił efekty.
  • Jeśli naciągniesz mięsień, zrezygnuj na jakiś czas z treningów. Tylko pogorszą kontuzję.

MIĘŚNIE KLATKI PIERSIOWEJ:


Stajemy przy ścianie(tyłem do niej)-wyciągamy do tyłu wyprostowane ramiona i opieramy je wewnętrznymi częściami dłoni o ścianę, na wysokości nieco powyżej pasa. Pozostają one przez cały czas ćwiczenia w jednakowej pozycji. Z tej pozycji wykonujemy płytkie przysiady, rozciągając jednocześnie mięsnie klatki i obręczy barkowej. Należy wykonywać to ćwiczenie z dużym wyczuciem, ponieważ zbyt głębokie(lub zbyt szybkie)opuszczanie tułowia może spowodować kontuzję stawu barkowego.


MIĘŚNIE TRÓJGŁOWE RAMION:


Stojąc w lekkim rozkroku unosimy jedna rękę, (której mięśnie będziemy rozciągać)pionowo w górę, zginając ją jednocześnie maksymalnie w łokciu. Drugą ręką chwytamy za łokieć i przyciągamy go za głowę.

MIĘŚNIE DWUGŁOWE RAMION:


Klękamy na podłodze opierając ramiona o podłogę wewnętrzną stroną dłoni, palcami skierowanymi w naszym kierunku. W tej pozycji prostujemy ramiona w łokciach, rozciągając jednocześnie mięśnie dwugłowe ramion(fot.3).Ćwiczenie to rozciąga również mięśnie wewnętrznej części przedramion(zginacze nadgarstka).

MIĘŚNIE PRZEDRAMION:


Stojąc w lekkim rozkroku, dłonią jednej ręki chwytamy za palce drugiej(wyprostowanej).W tej pozycji przyciągamy palce do siebie odginając jednocześnie dłoń w nadgarstku do góry.(fot.4).Drugie ćwiczenie jest podobne: stojąc w lekkim rozkroku łączymy ręce ze sobą tak, by stykały się całymi wewnętrznymi stronami i palcami(palce skierowane w naszym kierunku).Z tej pozycji staramy się prostować ramiona w łokciach, jednocześnie rozciągając mięśnie przedramion.
             
 
                                           fot.4
  
            
 
                                         fot.4a

MIĘŚNIE OBRĘCZY BARKOWEJ:


Stajemy w lekkim rozkroku, jedną rękę prostujemy przed siebie równolegle do podłogi, drugą chwytamy się(podchwytem) za łokieć wyprostowanej ręki i z w tej pozycji przyciągamy do siebie wyprostowaną rękę, pilnując jednocześnie, by pozostawała ona przez cały czas w pozycji równoległej do podłogi.
            

                                          fot.5

MIĘŚNIE DWUGŁOWE UD:


Siadamy płasko, nogi ułożone równolegle do siebie, złączone w stopach, przylegają do podłogi, stopy pionowo do góry, mogą również być zadarte w naszym kierunku(zwiększy to zakres rozciągnięcia).Z tej pozycji wykonujemy jak najgłębsze skłony tułowia z ramionami wyprostowanymi i równoległymi do podłogi w kierunku stóp jednocześnie przyciągając palce stóp do siebie dla lepszego rozciągnięcia mięśni(fot.6).
Druga wersja zakłada skłony raz do jednej nogi, raz do drugiej w siadzie płaskim, z nogami ułożonymi pod kątem zbliżonym do prostego w stosunku do siebie.(fot.6a)
             
 
                                          fot.6

             
 
                                        fot.6a

MIĘŚNIE CZWOROGŁOWE UD:

  Stajemy na jednej nodze(najlepiej przy ścianie lub innym punkcie podparcia), drugą uginamy w kolanie i chwytamy ręką za stopę w kostce(lewa noga-lewa ręka, prawa noga-prawa ręka). Z tej pozycji przyciągamy ugiętą nogę maksymalnie do góry.
             

                                         fot.6

MIĘŚNIE WEWNĘTRZNE UD:


Kładziemy się na plecach przy ścianie tak, by nogi opierały się o nią na całej swojej długości(pośladki dotykają ściany).W tej pozycji robimy pogłębianie nogami do dołu(dążąc do szpagatu)pamiętając, by przez cały czas nogi przylegały do powierzchni ściany(fot.8).
Drugie ćwiczenie wykonujemy w siadzie płaskim-nogi ugięte w kolanach, stopy złączone podeszwami, chwytamy dłońmi za stopy, łokcie przyciśnięte do ud od wewnętrznej strony. Z tej pozycji napieramy przedramionami na uda, by pogłębić ich rozchylenie(fot.8a).
Trzecie ćwiczenie wykonujemy stając w szerokim rozkroku tułów wyprostowany, lekko pochylony do przodu-kucamy raz na jedno kolano, raz na drugie-jednocześnie rozciągając wewnętrzną partię uda drugiej nogi(fot.8b)

                                                                                       
                                        fot.8

             
 
                                       fot.8a

            
 
                                         fot.8b

MIĘŚNIE ŁYDEK:


 Do ćwiczenia jest potrzebna duża podkładka, lub najlepiej schody. Trzymając się dla zachowania równowagi poręczy(lub czegoś stabilnego) wykonujemy na jednej nodze(na przemian)pogłębianie piętą, rozciągając jednocześnie mięśnie łydek( fot.9).

            

                                          fot.9

MIĘŚNIE PISZCZELOWE:


Siadamy na podłodze(materacu)w ten sposób, że nogi mamy ugięte w kolanach, a do podłogi przylegają jedynie podudzia przednią powierzchnią(piszczelami).Pięty pod pośladkami, stopy wyprostowane - przylegają górnymi częściami do podłogi. Z tej pozycji podnosimy się z pośladków i siadamy ponownie jednocześnie rozciągając mięśnie piszczelowe(fot.10)
Drugie ćwiczenie jest bardzo podobne do rozciągania mięśni czworogłowych ud-różni się uchwytem-zamiast w kostce trzymamy nogę za palce stóp i z tej pozycji pociągamy nogę do góry(fot.10a)
            

                                        fot.10

            
 
 
                                        fot.10a

MIĘŚNIE NAJSZERSZE GRZBIETU


  Do tego ćwiczenia jest potrzebny punkt oparcia-może być to krzesło. Splatamy ramiona nad głową łącząc przedramiona ze sobą, chwytając jednocześnie za łokcie od zewnątrz. Tak złączone przedramiona kładziemy na naszej podporze(krześle)jednocześnie klęcząc na kolanach przed krzesłem. Z tej pozycji wykonujemy pogłębianie tułowia, jednocześnie rozciągając mięsnie najszersze grzbietu(fot.11)

W drugim ćwiczeniu również potrzebny jest nam stabilny punkt-najlepiej pionowa poręcz lub futryna drzwi. Stajemy w lekkim rozkroku-jedna noga wysunięta, tułów pochylony do przodu, chwytamy się naszej poręczy jedna ręką(druga zwisa luźno)i z tej pozycji staramy się odchylać do tyłu jednocześnie nie puszczając naszego punktu zaparcia rozciągając w tym czasie mięsnie najszersze grzbietu(fot.11a).

W trzecim ćwiczeniu stajemy przy ścianie, ramiona wyprostowane i oparte o ścianę na wysokości pasa, tułów pochylony tak, by plecy były w jednej linii z ramionami-równolegle do podłogi. Z tej pozycji pogłębiamy skłon tułowia, jednocześnie utrzymując ramiona w niezmiennym położeniu(fot.11b)
             
 
                                       fot.11

            
 
                                        fot.11a

            

                                       fot.11b

MIĘŚNIE BRZUCHA:


Kładziemy się twarzą do podłogi, przylegają do niej tylko nogi na całej długości, tułów podparty na ramionach(pozycja podobna, jak do pompek).Z tej pozycji staramy się dłonie przesuwać w kierunku pasa po podłodze, rozciągając w ten sposób mięsnie brzucha.(fot 12)
            

                                     fot.12

MIĘŚNIE DOLNEGO GRZBIETU:


Kładziemy się na plecach na podłodze, ramiona rozkładamy szeroko na podłodze, z tej pozycji jedna nogę unosimy i dotykamy nią(wewnętrzna stroną) podłogi po stronie przeciwnej, na wysokości pasa. Jednocześnie obracamy biodra w tym samym kierunku. Druga noga pozostaje przez cały czas nieruchoma i przylega do podłogi. Takie ruchy wykonujemy na przemian lewą i prawą nogą(fot.13).
            

                                     fot.13

         Kładziemy się płasko na podłodze(lub materacu) na plecach. Z tej pozycji unosimy nogi i część tułowia ku górze tak, by nogi były skierowane pionowo ku górze, ramiona ugięte w łokciach, podpierają biodra-taka pozycja jest wyjściową -z niej opuszczamy nogi ku głowie tak, by kolana dotknęły podłogi obok głowy. Przytrzymujemy w tej pozycji ruch przez chwilę i powracamy do pozycji wyjściowej. Pamiętajmy o kontrolowanym ruchu-gwałtowność podczas wykonania tego ćwiczenia grozi kontuzją(fot.14)

Podobnym ćwiczeniem jest kolejne-na krześle lub taborecie(fot.14a)-siedząc pochylamy się maksymalnie ku dołowi, wyprostowane ramiona kierujemy pod krzesło, wierzchami dłoni dotykając podłogi. W tej pozycji pogłębiamy skłony.
           
 
                                  fot.14

           
 
                                 fot.14a

MIĘŚNIE POŚLADKOWE I DOLNEGO GRZBIETU:


Do ćwiczenia potrzebna będzie ławka lub taboret(krzesło)-stawiamy na niej jedną nogę ugiętą w kolanie, druga noga na podłodze-wyprostowana w kolanie. W tej pozycji wykonujemy skłon tułowia do podłogi z ramionami wyprostowanymi, skierowanymi ku dołowi-systematycznie go pogłębiając(fot.15)

Drugim ćwiczeniem jest przyciąganie kolan do twarzy(uszu)w leżeniu na plecach. W pozycji leżąc płasko na plecach chwytamy rękami za ugięte nogi pod kolanami. Z tej pozycji przyciągamy nogi kolanami w kierunku głowy(uszu)(fot.15a)   

Kolejne ćwiczenie polega no pogłębianiu skłonów tułowia w pozycji stojącej, stopy złączone(lub blisko siebie), ramiona wyprostowane w kierunku podłogi(fot.15b).Należy pamiętać, by nie uginać nóg w kolanach-pozostają one wyprostowane przez cały czas trwania tego ćwiczenia.
           
 
                                    fot.15

           
 
                                   fot.15a

            
                                  fot.15b






wtorek, 9 kwietnia 2013

Piękny BRZUCH !


Ta część ciała to jedna z moim ulubionych :)) Uwielbiam piękne brzuchy :)


Chcesz mieć płaski brzuch? Trening to nie wszystko. Kulturyści i trenerzy zgodnie twierdzą, że właściwa dieta to więcej niż 60 proc. sukcesu. Dlatego zanim położysz coś na talerz, zastanów się czy to dobry wybór.


Jednym z najlepszych sposobów na jędrny i kształtny brzuch jest trening aerobowy. W jego skład wchodzą ćwiczenia, które można wykonywać przez dłuższy czas z umiarkowaną intensywnością. Może to być np. bieganie, jazda na rowerze czy Nordic Walking.


Aby wysiłek ten przyniósł zadowalające efekty, należy wspomagać go odpowiednio dobranymi ćwiczeniami siłowymi, angażującymi wszystkie mięśnie brzucha (mięsień prosty brzucha, mięsień skośny wewnętrzny, mięsień skośny zewnętrzny, mięsień poprzeczny). Trening mięśni brzucha powinien cechować się dużą różnorodnością i zmiennością wykorzystywanych ćwiczeń. Pozwala to na równomierny rozwój całej partii ciała.

Warto również pamiętać, że regularny trening sprzyja zarówno wykształceniu, jak i zachowaniu płaskiego brzucha z zarysowanymi mięśniami. :) 

Parę zasad których należy się trzymać aby brzuch był taki jaki chcemy ! 

  • Nie podjadaj

Otyłość brzuszna częściej występuje u kobiet, które w sytuacjach stresowych sięgają po niezdrowe przekąski. Układ trawienny musi mieć czas na odpoczynek i regenerację, a organizm powinien przyzwyczaić się do otrzymywania energii o stałych porach, aby nie zamieniać jej w tłuszcz. Bądź jednak przezorna i na kryzysowe sytuacje miej w lodówce zdrowe przekąski – np. surowe marchewki.

  • Uważaj na owoce
 Zawierają co prawda dużo witamin oraz mikroelementów, ale też mnóstwo węglowodanów i cukrów, które w szybkim tempie wzmagają apetyt! Dlatego jedz je nie częściej niż raz w tygodniu.

  • Nie łącz cukru i tłuszczu


Uwaga! To połączenie szczególnie sprzyja odkładaniu się tłuszczu wokół talii. Chodzi nie tylko o to, żeby zrezygnować ze słodyczy (to oczywiste!), ale też o to, aby unikać połączeń typu makaron z oliwą, kasza z tłustym sosem. Jeśli masz ochotę na makaron, zjedz go z warzywami albo z chudym mięsem.

  • Jedz często.

Nawet sześć razy dziennie! Ilość posiłków powinna zależeć tylko od tego, ile godzin trwa twój dzień. Najlepiej jest jeść co 3 godziny (już 4-godzinna przerwa jest zbyt długa i powoduje, że metabolizm spowalnia).


  • Chudnij dzięki wodzie.

 W przypadku odchudzania woda nie tylko wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Działa również lipotropowo, to znaczy prowadzi do rozbijania cząsteczek tłuszczów i w rezultacie ich łatwiejszego spalania.

  • Nie głoduj.

Dziewczyny często stosują głodówki, ponieważ dzięki nim brzuch dość szybko staje się bardziej płaski. Jest to głównie zasługa braku zalegającego w jelitach jedzenia. Jednak głodówki nie mają sensu, jeżeli zależy ci nie tylko na spłaszczeniu, ale i na odtłuszczeniu tej części ciała. Gdy organizm nie otrzymuje
wystarczającej ilości pożywienia, zaczyna spalać mięśnie. Bilans głodówek to zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśniowej, szybkie pojawienie się efektu jo-jo i nabranie przez organizm jeszcze większego potencjału do gromadzenia tłuszczu.

  • Wciągnij brzuch


Ten sposób polecamy nie tylko ze względów estetycznych. Wciąganie brzucha jest łagodnym treningiem dla jego mięśni, który możesz wykonywać przez cały dzień, bez względu na to, gdzie akurat się znajdujesz.


Przykładowy plan treningowy: 

poniedziałek – ćwiczenia aerobowe, min. 30 minut
wtorek – ćwiczenia mięśni brzucha
środa – odpoczynek
czwartek – ćwiczenia aerobowe (inne niż w poniedziałek), min. 30 minut
piątek – ćwiczenia mięśni brzucha
sobota – odpoczynek
niedziela – długi spacer lub jazda na rowerze


Ćwiczenia na brzuch :)
 

  • Ćwiczenia Fitness na mięśnie brzucha cz. 1 - dla początkujących i średnio-zaawansowanych

  • Ćwiczenia Fitness na mięśnie brzucha dla średnio-zaawansowanych (2)

  • Ćwiczenia Fitness na mięśnie brzucha  dla średnio-zaawansowanych (3)



  • Lionfitness: Brzuch Killer


  • Trening na brzuch

  • PLANKI - Najlepsze z Najlepszych Ćwiczeń na Talię i Mięśnie brzucha.


  • Mel B 10 minutowy trening brzucha













Jednym z najlepszych sposobów na jędrny i kształtny brzuch jest trening aerobowy. W jego skład wchodzą ćwiczenia, które można wykonywać przez dłuższy czas z umiarkowaną intensywnością. Może to być np. bieganie, jazda na rowerze czy Nordic Walking.
Jednym z najlepszych sposobów na jędrny i kształtny brzuch jest trening aerobowy. W jego skład wchodzą ćwiczenia, które można wykonywać przez dłuższy czas z umiarkowaną intensywnością. Może to być np. bieganie, jazda na rowerze czy Nordic Walking.
Jednym z najlepszych sposobów na jędrny i kształtny brzuch jest trening aerobowy. W jego skład wchodzą ćwiczenia, które można wykonywać przez dłuższy czas z umiarkowaną intensywnością. Może to być np. bieganie, jazda na rowerze czy Nordic Walking.

niedziela, 7 kwietnia 2013

Bieganie ! Sport dla każdego .




Dla mnie bieganie to ulubiony sport. Wreszcie mamy coraz lepszą pogode, więc ruszajmy z tobą i pobiegajmy! Nie musisz od razu zaczynać od treningów, które Cię zniechęcą. 
Możesz zaczytac od szybkiego truchtu i z każdym nastepnym razem przyspieszac. 

Bieganie pozwala zapobiegać chorobom oraz schorzeniom układu krążenia i serca. Doskonale także wzmacnia wydolność układu oddechowego. Regularne bieganie pomoże ci również stracić kilka kilogramów, wyrzeźbić mięśnie nóg i pośladków i ujędrnić ciało. Ponadto obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega rozwojowi osteoporozy. Pozwoli ci także wyładować stres i zmniejszyć stany lękowe!

UWAGA !
Bieganie może spowodować zbytnie obciążenie  kręgosłupa i stawów kolanowych. Może być więc groźne dla osób starszych lub z dużą nadwaga. W niektórych przypadkach może także przyczynić się do problemów z sercem - nie jest więc zalecane osobom z wadami serca


ZALETY JOGGINGU :


1. Bieganie zwiększa wytrzymałość oraz odporność organizmu.

To wspólna cecha dla wszystkich sportów. Nie można jej jednak pominąć, bo czasem najbardziej oczywiste rzeczy są najtrudniejsze do uświadomienia.


2. Jogging pozwoli im spalić zbędne kalorie oraz zredukować tkankę tłuszczową.

Gubimy kilogramy nawet bez drastycznych zmian w diecie. Ale też zaczynamy rozsądniej komponować jadłospis: rezygnujemy z tłuszczów na rzecz pokarmów bogatych w witaminy i mikroelementy. I pijemy więcej wody, co również sprzyja szczupłej sylwetce.


3.  Bieganie bowiem, w przeciwieństwie do niektórych sportów, nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. 

Koszty poniesiemy właściwie jedynie przy zakupie obuwia i odzieży odpowiednich do uprawiania joggingu.


4. Wzmacnia układ krwionośny i serce.

Podczas uprawiania sportów aerobowych (np. biegania) dostarczamy do tkanek więcej tlenu, dzięki czemu są one lepiej odżywione. Wzmacnia to mięsień sercowy i usprawnia pracę krwiobiegu. A więc w efekcie mniej jesteśmy narażeni na choroby układu krążenia, które są przyczyną większości zgonów w naszym kraju.







5.Wspomaga budowę mięśni, wzmacnia układ kostny.

Kiedy biegamy, poprawia się nam kondycja, jesteśmy sprawniejsi, wytrzymalsi i silniejsi. Do pracy angażowane są wszystkie główne grupy mięśni: nóg, pleców, brzucha, ramion i rąk. Nasze mięśnie stają się większe, bo wysiłek powoduje, że się one dotleniają i rozwijają. Nie do przecenienia jest także wpływ biegania na napięte mięśnie. To świetnie je rozluźnia i przynosi ulgę na przykład przy bólach pleców pochodzenia stresowego.


6.  Jest doskonałą metodą na odstresowanie się. O kłopotach i zaległych. 

Nie możemy pominąć i tego aspektu, że aktywność fizyczna znacznie podnosi nasze umiejętności i możliwości seksualne. Za nasze libido odpowiada między innymi testosteron, a produkcja tego hormonu wzrasta właśnie przy wzmożonym wysiłku.
sprawach można zapomnieć już podczas 30-minutowego biegu.

7. Mobilizuje układ immunologiczny.

Nasza odporność na różnego rodzaju infekcje poprawi się, jeśli będziemy regularnie biegać na świeżym powietrzu. Trzeba jednak zawsze pamiętać, żeby do panujących warunków atmosferycznych dobrać odpowiedni strój.

8. Powoduje wydzielanie się hormonu szczęścia i zwiększa pewność siebie.








9. Poprawia kondycje skóry.

Skóra osób systematycznie biegających jest młodsza od skóry rówieśniczek, które nie praktykują joggingu. Wpływ na to ma znacznie lepsze ukrwienie skóry. 


10. Poprawia pracę mózgu.

Aktywność fizyczna wspomaga koncentrację, usprawnia pamięć, wzbogaca wyobraźnię. Dotleniony mózg lepiej planuje, ma większą zdolność podejmowania trafnych decyzji, jest bardziej twórczy. Rozwiązywanie zadań na testach w szkole lub problemów w pracy będzie o wiele łatwiejsze po porannym joggingu. Dzięki rozwijaniu naszej sfery umysłowej mamy świadomość wpływu na jakość naszego życia. Lepiej się odżywiamy, rozsądniej podchodzimy do używek (alkoholu, papierosów itp.).

11. Wpływa korzystnie na libido.


Od czego zacząć?


  • Zwykłe trampki nie  wystarczą! Do biegania niezbędne jest odpowiednie obuwie
    sportowe.
    Buty do biegania muszą być lekkie i posiadać grubą podeszwę, która zamortyzuje uderzenia i uchroni śródstopie od niepotrzebnych nacisków i kontuzji. Ubranie do biegania powinno być natomiast wygodne (nie zbyt obcisłe) i przewiewne.



  • Przez pierwsze dwa tygodnie warto zacząć od marszu, a potem na przemian maszerować i biegać (np. 5 minut marszu i 10 minut biegu). Gdy już nabierzemy kondycji możemy wydłużyć czas biegania nawet do 30 minut (robiąc przerwy na marsz w miarę potrzeby).


Na co uważać? 


  • W trakcie biegania jesteśmy narażeni na kontuzje. Musimy więc zawsze poprzedzić trening rozgrzewką (np. skłony)  i rozciąganiem łydek. Jeśli biegasz, możesz się spodziewać, że wystąpią u ciebie:
- problemy ze ścięgnem Achillesa (mogą wystąpić, gdy biegasz po twardej nawierzchni)- bolące przodostopie ( jeśli masz za ciasne lub za luźne buty)- problemy ze stawem skokowym i kolanowym  (jeśli źle stawiasz stopy na nawierzchni)
  •  Nigdy nie lekceważ kontuzji  - jeśli stosowanie przeciwbólowych maści nie pomaga, skonsultuj się z lekarzem!

Niezbędnik biegacza.



  • Na trening zabierz ze sobą koniecznie:
- bidon (należy pić dużo płynów)- czapkę (jeśli świeci słońce - z daszkiem, gdy jest zimno chronimy się przed utratą ciepła)- dobrą muzykę (pomoże utrzymać tempo biegu, nie pozwoli się nudzić)
  • Wybierz także dobre miejsce - biegaj w parku, wzdłuż rzeki, promenadą - zapewnisz sobie ładne widoki.



Dodatkowe informacje : 


  • Czy bieganie obciąża stawy?
Tak, bieg to sekwencja powtarzanych wstrząsów - obciąża wszystkie stawy i mięśnie. Z tego powodu bieganie po twardych nawierzchniach jest niezwykle szkodliwe. Zakup dobre obuwie, nie biegaj po asfalcie, betonie, kamieniach.
- rozruch kilka minut bieg, niska intensywność (np. tempo 10-12 km/h)
- interwały biegowe (np. przyspiszenia 19-25 km/h); 10-15 sekund sprint, 30 sekund odpoczynek, powtarzamy sekwencję 10 x
- bieg stałym tempem, niska intensywność (10-13 km/h) przez 20-30 minut,




  • Czy muszę biegać na czczo by spalać tłuszcz?

Nie ma takiej potrzeby. Najskuteczniejszego biegowego treningu interwałowego wręcz nie wolno wykonywać na czczo!



  •  Ile treningów biegowych mam wykonywać w tygodniu i jak długo mam biegać aby pozbyć się tkanki tłuszczowej?

Nie mniej niż dwa, nie więcej niż cztery treningi biegowe. Nie wykonuj więcej niż 45 minut biegania na sesję. Większe objętości, dłuższe dystanse zostaw maratończykom i zawodnikom profesjonalnym. Pamiętaj – że więcej biegania nie znaczy lepiej!


Podsumowując:

Np. w najprostszej formie trening interwałowy ma następującą strukturę:

  1. Bieganie 2- 3 x w tygodniu po 30-40 minut. 
  2. LUB dla bardziej zaawansowanych trening interwałowy + aerobowy. 2x w tygodniu interwały + 1 x wybieganie (aeroby).

Uwaga: wykonywanie zbyt wolnych przyspieszeń oznacza, że trening interwałowy jest nieskuteczny! Jeśli nie odczuwasz zmęczenia po 10 interwałach oznacza to jedynie, że zbyt wolno biegasz.




  • Mam biegać rano czy wieczorem?

Obojętne. Nie biegaj na czczo (rano) ani zaraz po obfitym posiłku. Nie możesz ćwiczyć zaraz po jedzeniu – gdyż powoduje to nadmierne obciążenie serca.
FACEBOOK